Shadow

Spot Eşya Neden Önemlidir?

Spotçu Kimdir, İkinci El Eşya Alır Mı?


Adından da anlaşılacağı gibi, spot eşya satan esnafa spotçu denir. Spot eşya satışı hem satan hem de alan açısından avantajlar sağlayan bir alışveriştir. Ülkemizde spot sözcüğünün anlamını ikinci el eşya ile karıştıran önemli bir kitle var. Biz de bu kavram kargaşasına son vermek, sizi aydınlatmak niyetiyle açıklama getirmek istedik. Eşyalarını almaya gittiğimiz kişilerden tutun dükkanımıza gelen hemen herkes bize aynı soruları soruyor. Madem ikinci el eşya satıyorsunuz size neden spotçu diyorlar gibi sorular.

SPOTÇU VE SPOT EŞYA TAM OLARAK NE DEMEKTİR?


Spot eşya, esasında eski ya da ikinci eşya değil, sıfır eşya demektir. Sıfır yerine spot denemesinin sebebi eşyanın fiyatının bayii fiyatının altında olmasındandır. Burada şu sorulabilir: Neden bu ürünlerin fiyatı bayiinin verdiği fiyatın altındadır? Bunu şöyle açıklayabiliriz: Bazı ünlü ve popüler markaların bayiileri aylık veya yıllık kotalarını (limitlerini) doldurmak için toplu alım yapmak zorundadırlar. Bu toplu alım malların ellerinde birikmelerine sebep olur.
Elinde fazla mal biriken bayii bu mallara önemli bir sermaye bağladığı için bu parayı geri almak istediği için nakite çevirmek ister. Perakende tek tek satmaya çalışmak yerine belirli bir miktarını spotçu dediğimiz bizim gibi esnafa ve satıcılara satar. Böylelikle hem elindeki fazladan malı tüketmiş olur, hem de ihtiyaç duyduğu nakte çevirir. Tabii ki bayii ürününü satarken bazen maliyetine bazen de maliyetinin altına fiyatlarla hatta zararına satacaktır.
Zira toplu mal / ürün satın alan kişi mutlaka düşük fiyata almaya çalışır çünkü kendisi de bu ürünü satarak kâr elde edecektir. Bayiinin deposundan alınan mal artık spot eşya olmuştur, çünkü fiyatı düşmüştür. Spotçu dediğimiz bizim gibi esnaflar da bunu uygun fiyata, cüzi bir kârla müşterilerine sunar.

Spot eşya demek günümüzde her ne kadar ikinci el eşya olarak algılansa da aslında öyle değildir. Sıfır eşyadır. Garantisi başlamamış, servis kurulumu yapılmamıştır. Herhangi bir yerinde darbe izi, çizik bulunmamaktadır. Revizyonlu, yani tamir görüp tekrar kolilenmiş ürün de değildir.


Hangi Eşyalar Spot Olarak Alınıp Satılır?


Genelde beyaz eşya, buzdolabı, bulaşık makinesi, koltuk takımı, çamaşır makinesi, klima, televizyon, küçük ev aletleri akla gelmektedir. Ama her malın spot piyasası bulunur. Gıda sektöründe dahi böyle bir piyasadan söz edilebilir. Aslında paranın olduğu her yerde desek daha doğru olur.
Bazen müşterilerimizde sıfır beyaz eşya, televizyon, buzdolabı, çamaşır makinesi alıp bize satarak nakit ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Vadeli aldıkları ürünü bize satıp nakit ihtiyaçlarını karşılamaktadırlar. Böyle durumlarda kendilerinden mutlaka ürünün faturasını istiyoruz. Antalya’da Spotçu kime denir? Antalya spot firmaları nerededir? Antalya spotçular çarşısı nerededir? Spot eşya nedir gibi çok sık duyduğumuz soruları web sitemizden takip edebilirsiniz. Şanlı Spot olarak haftanın yedi günü hizmetinizdeyiz. Her zaman bizi arayabilir, bize yazabilir, mekânımıza gelerek doğrudan bilgi alabilirsiniz.

Web sayfamızdaki şu başlıklar da İlginizi Çekebilir:
Spot Eşya Nedir?

İkinci El Eşya Ve Spot Eşya Arasındaki Fark Nedir?

Spot Eşya Satmak İstiyorum

Spot Beyaz Eşya En Ucuz Nereden Alınır?

Spotçular Taksit Yapıyor Mu?

İkinci El Eşya Alanlar Güvenilir Mi?

İkinci El Beyaz Eşya Alırken Yapılan Yanlışlıklar

Bizi Takip Edin

Bir yanıt yazın

0543 420 0946
Eşyanızı mı satmak istiyorsunuz?